Nuo gegužės 25 d. visose ES valstybėse pradedamas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuris sustiprins jūsų privatumo apsaugą.

Pagal naujas ES duomenų apsaugos taisykles asmens duomenys galės būti naudojami tik žmogui aiškiai sutikus, o jam pareikalavus jie turės būti ištrinti. Šias nuostatas pažeidusioms įmonėms grės didelės baudos.

Jos taip pat suteiks daugiau galimybių kontroliuoti asmeninę informaciją skaitmeniniame mobiliųjų telefonų, socialinių tinklų ir internetinės bankininkystės pasaulyje. Kartu tai įneš daugiau teisinio aiškumo įmonėms. Tyrimai rodo, kad tik 15 proc. žmonių mano, kad jie visiškai kontroliuoja informaciją, kurią pateikia internete.

Privatumo vertė

Nors europiečiai aktyviai naudojasi interneto teikiamomis galimybėmis, privatumas išlieka pagrindinis rūpestis.

„Privatumo vertė nebuvo sumažėjusi, ypač tarp jaunų žmonių. Jie supranta, kodėl duomenų privatumas yra svarbus, nes palaiko ryšius su daugybe žmonių ir nori būti tvirtesni privatumo ir duomenų kontrolės srityje. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas tai palengvins“, – teigė EP pranešėjas Jan Philipp Albrecht (Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas, Vokietija).

Griežtesnių taisyklių poreikis taip pat išaugo paaiškėjus, kad Londone įsikūrusi bendrovė „Cambridge Analytica“ galimai neteisėtai panaudojo milijonų „Facebook“ vartotojų asmens duomenis, kad siųstų jiems tikslinę politinę reklamą, galėjusią paveikti jų pasirinkimą.

Šis skandalas buvo aptartas Europos Parlamente balandį, o gegužės 22 d. „Facebook“ įkūrėjas Mark Zuckerberg atvyko į Parlamentą pasiaiškinti ir atsakyti į klausimus, kaip bendrovė ketina užtikrinti naujų ES duomenų apsaugos taisyklių įgyvendinimą.

Kontrolė, skaidrumas ir atskaitomybė

„Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas apima tris svarbius principus: kontrolę, skaidrumą ir atskaitomybę. Mes vadovaujamės šiomis vertybėmis, kad žmonės galėtų kontroliuoti, kokia informacija ir su kuo dalijasi. Laikydamiesi šių stiprių naujų taisyklių tai galėsime užtikrinti dar geriau. Tokie patys nustatymai galios „Facebook“ vartotojams visame pasaulyje“, – teigė į Parlamentą atvykęs Mark Zuckerberg.

„Daugelis įmonių jau dabar įgyvendina BDAR kaip savo standartą, nes taip joms paprasčiau. Jei jos atitiks aukštus Europos standartus, jos galės būti užtikrintos, kad atitiks bet kokius kitus duomenų apsaugos standartus visame pasaulyje“, – pažymėjo Jan Philipp Albrecht.

Asmens duomenų pavyzdžiai:

  • vardas, pavardė;
  • namų adresas;
  • elektroninio pašto adresas, pavyzdžiui, vardas.pavardė@įmonė.com;
  • asmens tapatybės kortelės numeris;
  • buvimo vietos duomenys (pvz., buvimo vietos duomenys mobiliajame telefone);
  • interneto protokolo (IP) adresas;
  • slapukų identifikatoriai;
  • jūsų telefono reklamos identifikatorius;
  • ligoninės arba gydytojo turimi duomenys, kurie gali būti simbolių seka, pagal kurią
  • galima nustatyti asmens tapatybę.