Palengvta aklųjų ir silpnaregių prieigą prie knygų

42 views
DALINTIS

Ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) patvirtintos taisyklės palengvins aklųjų ir silpnaregių prieigą prie jiems skirtų specialiojo formato knygų bei kitų leidinių.

Aklieji ir jų organizacijos galės įsigyti didesnį kiekį specialiojo formato (Brailio rašto, didelio šrifto ar įgarsintų) knygų, laikraščių ar kitų leidinių neprašydamos autorių teisių turėtojo leidimo. EP derybininkai taip pat užtikrino, kad nebus reikalaujama pirminio komercinės pasiūlos patikrinimo prieš įsigyjant akliesiems pritaikytus leidinius.

Šios nuostatos galios leidiniams ne tik iš ES, bet ir iš kitų 2014 m. Marakešo susitarimąpasirašiusių užsienio šalių. ES šalys turės galimybę sukurti dalinio kompensavimo schemas leidėjams, kurių knygos bus išleistos akliesiems pritaikytu formatu.

„Didžioji dalis 285 mln. silpnaregių ir aklųjų pasaulyje turi ribotas galimybes skaityti knygas. Šiandien Europos Parlamentas suteikė jiems galimybę turėti geresnę prieigą prie knygų, išleistų jiems pritaikytu formatu“, – pažymėjo EP nuomonės pranešėjas Max Andersson (Žalieji, Švedija).

ES taisyklėms dėl autorinių teisių apsaugos išimčių pritarė 609 EP nariai, nepritarė 22, o vienas susilaikė. ES taisyklėms dėl lengvesnės tarptautinės prekybos šiais leidiniais pritarė  610 EP narių, nepritarė 21, o vienas susilaikė. Dėl jų jau sutarta su ES Taryba, todėl nebeliko kliūčių šių taisyklių įsigaliojimui.

Europoje yra apie 30 mln. aklųjų ir silpnaregių, o pasaulyje – 285 mln. Skaičiuojama, kad Europos Sąjungoje akliesiems ir silpnaregiams tinkamu formatu perleidžiama nuo 7 iki 20 proc. knygų, o besivystančiose – tik 1 proc.

DALINTIS