Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną Europos Parlamento pastatas Briuselyje lapkričio 25 dieną nušvito oranžine spalva.

Viena iš trijų moterų Europos Sąjungoje yra patyrusi kokį nors fizinį ir (arba) seksualinį smurtą nuo 15 metų amžiaus.

Remiantis Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros duomenimis, seksualinį priekabiavimą yra patyrusios 75 proc. moterų, užimančių vadovaujamas pareigas, o viena iš dešimties moterų ir merginų yra persekiojamos naudojantis naujosiomis technologijomis.

Eurostato duomenimis, 2015 m. Europos Sąjungoje policija užregistravo apie 215 tūkst. smurtinių seksualinių nusikaltimų.

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną lapkričio 25 d. Europos Parlamento pastatas Briuselyje nušvito oranžine spalva. Savo ruožtu lapkričio 20 d. EP Moterų teisių komitetas surengė diskusiją su nacionalinių parlamentų atstovais, kurioje aptarė Stambulo konvencijos svarbą.

Stambulo konvencija

Stambulo konvencija – tai pirmoji teisiškai privaloma priemonė dėl smurto prieš moteris ir šeimoje prevencijos ir kovos su juo tarptautiniu lygmeniu.

Joje pripažįstama, kad smurtas prieš moteris yra žmogaus teisių pažeidimas. Ji taip pat numato priemones, kuriomis siekiama užkirsti kelią smurtui, apsaugoti aukas ir vykdyti nusikaltėlių baudžiamąjį persekiojimą.

Stambulo konvencija buvo priimta 2011 m. ir įsigaliojo 2014 m. rugpjūčio mėnesį. Nors ES ją pasirašė 2017 liepą, kol kas ją ratifikavo tik septyniolika ES valstybių narių.

Pradėdama diskusiją EP Moterų teisių komiteto pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė (Socialistai ir demokratai) pabrėžė, kad „Europos Parlamentui prisijungimas prie Stambulo konvencijos yra svarbus žingsnis stiprinant kovą su smurtu prieš moteris“.

„Mums reikalinga politinė valia. <…> #Metoo parodė, kad jei tyrimą atliktume šiandien, pareiškimus dėl smurto pateikusių moterų skaičius būtų daug didesnis“, – teigė Europos lyčių lygybės instituto direktorė Virginija Langbakk.

„Europos Sąjungoje beveik kas antra auka nėra pranešusi apie išgyventą smurtą“, – kalbėjo Europos lyčių lygybės instituto mokslinė darbuotoja Blandine Mollard.

#Metoo kampanija

Harvey Weinstein skandalas ir per kampaniją „MeToo“ paviešintos asmeninės istorijos apie seksualinę prievartą ir priekabiavimą iškėlė į dienos šviesą labai sudėtingą ir jautrią seksualinio priekabiavimo problemą. Reaguodami į tai, EP nariai aptarė kovą su seksualiniu priekabiavimu ES plenarinio posėdžio metu spalį.