Jubiliejinėje šventėje – jubiliejinė krašto kultūros premija

DALINTIS

„Kurti lemta ne kiekvienam. Kam lemta – tas jau yra laimingas. Tad sveikiname Jus garbingo apdovanojimo proga. Lai nesenka kūrybos klodai, lai gražūs nuveikti darbai džiugina Jus ir skatina vėl kurti!..“, – taip pirmąją Žemaičių dūdų šventės dieną kreipėsi į penkioliktąjį krašto kultūros premijos laureatą Virgilijų Mikuckį Mažeikių rajono savivaldybės vicemerės Irena Macijauskienė ir Sigutė Bernotienė.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos, Lietuvos tautodailininkų kūrėjų asociacijos narys, meninės kalvystės kalvis ir kryždirbys Virgilijus Mikuckis įvertintas už kultūrinę švietėjišką veiklą. Už jo kandidatūrą vertinimo komisija balsavo vienbalsiai.

Ne vienas dešimtmetis Mažeikiai garsėja meninės kalvystės meistrais. Kalvystės amatas Žemaitijos krašte pagaliau įgauna pagreitį. Virgilijaus Mikuckio darbai keliauja ne tik po Lietuvą. Juos atpažįsta Amerikoje, Suomijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Airijoje ir kitur. Kryždirbystė, kaip nepakartojama lietuvių liaudies meno šaka, į 2008 m. įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Virgilijus Mikuckis, pradėjęs darbą su žinomu kalvystės meistru Algirdu Stankumi, vėliau ėmė kurti pats savarankiškai. Per dvidešimt penkerius kalvystės darbo metus Virgilijus dalyvavo įvairiose parodose, pleneruose visoje Lietuvoje ir užsienyje. Skulptorius Osvaldas Neniškis kai kuriuos Virgilijaus darbus pavadinimo pasipriešinimu stipriai globalizacijos srovei. Ypač dabar, kai Lietuva nyksta demografine ir kultūrine prasmėmis. Savo patirtį kalvių kalvis stengiasi perduoti ir sūnui. V. Mikuckio teigimu, labai svarbu išlaikyti šimtmečiais puoselėtas tradicijas. Juk tradicija – svarbiausias valstybės gyvavimo pagrindas ir variklis.

Virgilijus Mikuckis

Pirmoji Mažeikių krašto kultūros premija buvo įsteigta 2001 m., o pirmoji premija įteikta 2002 m. tuometinei Mažeikių kultūros centro direktorei Kristai Kinčienei. Šiemet premijos laureatas Krašto kultūros premijos laureatų knygoje įrašytas jau penkioliktu numeriu. Premijos pretendentu gali būti kiekvienas Mažeikių krašto gyventojas arba iš šio krašto kilęs asmuo, ieškantis ir įgyvendinantis naujas, originalias kūrybos ir kultūrinės veiklos formas; puoselėjantis ir propaguojantis krašto etnokultūrą; dirbantis kultūrinį švietėjišką darbą; aktyviai dalyvaujantis krašto visuomeninėje kultūrinėje veikloje; tiekiantis paramą krašto kultūros institucijoms, meno kolektyvams, remiantis krašto žmonių kultūrines iniciatyvas bei saviraišką.

DALINTIS