EP įspėjimas Turkijai: gerbkite demokratiją arba bus stabdomos derybos

44 views
DALINTIS

Derybos dėl Turkijos narystės ES turi būti sustabdytos, jei šalis įgyvendins konstitucinę reformą, kuri prieštarauja narystės ES kriterijams, ketvirtadienį pareiškė Europos Parlamentas.

Europarlamentarai susirūpinę dėl blogėjančios demokratijos padėties šalyje: nesilaikoma teisės viršenybės, pažeidžiamos žmogaus teisės ir žiniasklaidos laisvė, nepakankamai kovojama su korupcija. Jie taip pat smerkia nuolatinius Turkijos prezidento pareiškimus, remiančius mirties bausmės gražinimą.

Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys, jog referendumu priimtos šalies konstitucijos pataisos išbalansuoja valdžios atskyrimo principą, o jo rengimo aplinkybės neleido vykdyti sąžiningos kampanijos. Europarlamentarai prašo Komisijos ir ES valstybių „nedelsiant oficialiai sustabdyti narystės derybas su Turkija, jei konstitucinės reformos dokumentų rinkinys bus įgyvendintas be pakeitimų“.

Kartu EP pažymi, kad dėl besitęsiančio karo Sirijoje, didelio pabėgėlių skaičiaus, konflikto šalies pietryčiuose, žiaurių teroro išpuolių ir smurtinio bandymo įvykdyti perversmą 2016-eji buvo sunkūs metai Turkijos gyventojams.

Europarlamentarai smerkia bandymą įvykdyti perversmą, tačiau kartu kritikuoja neproporcingą valdžios atsaką: kolektyvinį valstybės tarnautojų ir policijos pareigūnų atleidimą, masinį žiniasklaidos priemonių likvidavimą, žurnalistų, akademinės bendruomenės ir teisėjų areštus, mokyklų ir universitetų uždarymą.

Savo ruožtu EP pažymi būtinybę palaikyti gerus ES ir Turkijos santykius bei atvirą ir konstruktyvų dialogą, kuris būtinas sprendžiant migracijos, saugumo bei kovos su terorizmu iššūkius. Europarlamentarai remia ES ir Turkijos muitų sąjungos modernizavimą, tačiau kartu siūlo įtraukti į jį įsipareigojimą gerbti žmogaus teises ir laisves.

 „Parlamentas vieningai, aiškiai ir nedvipramiškai smerkia Turkijos valdžios veiksmus, kurie pamina demokratijos standartus. Kartu jis toliau remia Turkijos žmones, kurių milijonai nori, kad šalis tęstų europines reformas. Kartu su jais viliamės, kad teisingumas greitai sugrįš į Turkiją“, – pažymėjo EP pranešėja Kati Piri (Socialistai ir demokratai, Nyderlandai).

DALINTIS