Algoritmai daro didelę įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui, tačiau apie juos žinome nedaug. EP nariai ir ekspertai aptarė, kaip išvengti piktnaudžiavimo šioje srityje. Lapkričio 21 d., trečiadienį, EP Mokslinių technologijų vertinimo tarnyba (STOA) surengė kasmetę paskaitą, kurioje daugiausia dėmesio buvo skiriama žiniasklaidai ir informacijos srautams dirbtinio intelekto amžiuje.

Kas yra algoritmai?

Algoritmai – tai taisyklių ir instrukcijų rinkinys, paprastai išreiškiamas kompiuterio kodu bei skirtas įvairioms problemos spręsti. Jie gali būti taikomi įvairiuose sektoriuose nuo sveikatos priežiūros iki darbo rinkos.

EP konferencijoje dalyvavęs Bristolio universiteto dirbtinio intelekto profesorius Nello Cristianini kalbėjo apie algoritmų poveikį žmonių elgesiui. „Iš tikrųjų žmonių elgesys gali būti prognozuojamas paprasčiausiai remiantis praeities elgesiu. Galime numatyti, ką daugelis iš mūsų darys tipiškose situacijose. Tai, žinoma, gali būti naudojama kuriant mašinas, kurios primena žmonių elgesį,“ – teigė jis.

Algoritmai kasdien daro įtaką daugelio gyvenimui, tačiau dauguma žmonių turi mažai informacijos apie tai, kaip jie veikia, nes dažnu atveju jie yra labai sudėtingi. Jie gali būti šališki dėl to, kaip jie buvo užprogramuoti arba dėl jų tobulinimui naudojamų duomenų.

Reikalingas skaidrumas

EP Mokslinių technologijų vertinimo tarnybos priminkė Eva Kaili (Socialistai ir demokratai, Graikija) pabrėžė, kad algoritmai gali daryti įtaką visiems ir viskam, pavyzdžiui, skaitant naujienas tokiose platformose kaip „Google“ ar „Facebook“.

„Jeigu mes nežinome, kaip šie sprendimai atkeliauja iš algoritmų į mūsų naujienų kanalus, kaip galime vertinti tokių sprendimų kokybę?“ – klausė ji.

Iššūkiai

Visgi didesnio skaidrumo užtikrinimas nėra vienintelis su algoritmais susijęs iššūkis.

„Akivaizdu, kad tai nėra taip paprasta. Skaidrumas pats savaime nieko neišspręs, nebent yra žmonių, kurie supranta, kas vyksta“, – kalbėjo į EP atvykęs tarpdisciplininės mokslinių tyrimų laboratorijos „MIT Media Lab“ atstovas Michail Bletsas.

„Dirbtinis intelektas yra visur, nustebsite, kokiame kiekyje programų juo yra naudojamasi. <…> Mes esame technologinės revoliucijos pabaigoje, o dabar turime surinkti jos dalis ir taip sustiprinti šios revoliucijos rezultatus“, – kalbėjo jis.

„Yra tokių būtų apgauti mašinas, kuriais neapgausi žmonių“, – pažymėjo Tarptautinės leidėjų asociacijos ir „Elsevier“ vardu kalbėjęs Michiel Kolman.