Nyderlandų miestas Leuvardenas (Leeuwarden) ir Maltos sostinė Valeta (Valletta) paskelbti 2018-ųjų metų Europos kultūros sostinėmis.

Leuvardenas

Nyderlandų Fryzijos provincijos sostinės Leuvardeno kultūrinės programos tema – atvira bendruomenė.

Tarp 800 renginių – žymaus olandų grafiko Maurico Kornelio Ešerio (Maurits Cornelis Escher, 1898–1972), gimusio šiame mieste, darbų paroda, spektaklis su šimtu fryzų veislės žirgų, kultūrinio kraštovaizdžio projektas „Sense of Place“.

Leuvardenas (Leeuwarden)

Iš Leuvardeno kilęs EP narys Jan Huitema (Liberalai ir demokratai, Nyderlandai) negailėjo gražių žodžių savo kraštui: „Aš gimiau Fryzijoje, tad ji yra ir išliks mano namai. Aš didžiuojuosi jos žeme, vandeniu, erdve ir darbščiais verslininkais. Labai svarbu, kad Europos kultūros sostinės renginių metu šiuos elementus bus stengiamasi sujungti siekiant užpildyti atotrūkį tarp miesto ir kaimo. Be to, Europa turės galimybę susipažinti su Leuvardeno svetingumu.“

Valeta

Savo ruožtu Valetos programoje – daugiau nei 140 projektų ir 400 renginių. Vienas jų – infrastruktūros projektas „Valletta Design Cluster“, paversiantis XVII a. skerdyklos kompleksą nauju bendruomenės ir ekonomikos vystymosi centru.

Tarp kitų renginių – „Valletta Pageant of the Seas“ spektaklis Maltos didžiajame uoste, Tarptautinis Maltos džiazo festivalis bei Baltoji naktis, kurios metu visi norintys nemokamai galės aplankyti įvairius muziejus ir kitas kultūros erdves.

Valeta (Valletta)

„Didžiuojuosi, kad Maltos sostinė Valeta buvo paskelbta Europos kultūros sostine. Man ji reprezentuoja tiek daug Europos paveldo, identiteto ir istorijos“, – kalbėjo europarlamentaras, buvęs Maltos Turizmo ir kultūros ministras Francis Zammit Dimech (Europos liaudies partija, Malta).

Europos kultūros sostinė

Nuo 1985 m., kuomet buvo pradėta Europos kultūros sostinės iniciatyva, 56 miestams buvo suteiktas šis garbingas titulas. „Europos kultūros sostinė“ yra vienas populiariausių ES projektų, skirtų pažymėti Europos kultūrų įvairovę ir skatinti artimesnius žemyno tautų kultūrinius ryšius.