Pabrėždama įvairovę, bendrą istoriją ir turtingas kultūras, sukūrusias tokią Europą, kokia ji yra šiandien, ES 2018 metus paskelbė Europos kultūros paveldo metais.

Kultūros paveldas yra svarbi Europos piliečių bendros atminties ir tapatybės dalis. Jis taip pat yra ekonominės plėtros šaltinis, netiesiogiai sukuriantis per 7 mln. darbo vietų.

Remiantis ataskaitos „Kultūros paveldo svarba Europai“ (angl. Cultural Heritage Counts for Europe) duomenimis kultūros paveldo sektoriuje ES tiesiogiai dirba maždaug 300 000 žmonių, ir yra netiesiogiai sukurta maždaug 7,8 mln. darbo vietų.

Pagrindiniai Europos kultūros paveldo metų tikslai:

remti kultūrų įvairovę, kultūrų dialogą ir socialinę sanglaudą;

akcentuoti kultūros paveldo ekonominį indėlį į kultūros bei kūrybos sektorius, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones, ir į vietos lygmens ir regionų vystymąsi;

pabrėžti kultūros paveldo vaidmenį ES išorės santykių srityje, įskaitant konfliktų prevenciją, susitaikymą po konfliktų ir sunaikinto kultūros paveldo atkūrimą. Kultūros paveldo vertės skatinimas taip pat yra atsakas į sąmoningą kultūros vertybių naikinimą Artimuosiuose Rytuose.

2018 m. visoje Europoje vyks tūkstančiai renginių. Programą apie renginius Lietuvoje galite rasti Europos kultūros paveldo metams skirtoje interneto svetainėje.

2017 m. gruodį paskelbtos „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, daugiau nei 8 iš 10 europiečių mano, kad kultūros paveldas svarbus ne tik asmeniškai jiems, bet ir jų bendruomenei, regionui, šaliai, o 8 iš 10 mano, jog jis svarbus visai Europos Sąjungai. 9 iš 10 respondentų sutinka, kad kultūros paveldas ir su juo susijusi veikla sukuria darbo vietas ES.

Europos Parlamentas

Europos Parlamentas pritarė iniciatyvai 2018–uosius paskelbti Europos kultūros paveldo metais 2017 m. balandį bei užtikrino tam skirti 8 mln. eurų finansinį paketą.

„Mes norime vėl priminti visuomenei apie mūsų kultūros paveldą, grąžinti jam pelnytą orumą ir taip stiprinti mūsų tapatybę. Tuo pačiu metu mes galime iš naujo atrasti tai, kas daro mus europiečiais“, – teigė EP pranešimo šia tema autorius Mircea Diaconu (Liberalai ir demokratai, Rumunija).

EP pranešėjas taip pat pabrėžė ekonominę šios iniciatyvos naudą. „Šio sektoriaus tyrimai parodė, kad vieno investuoto euro grąža gali siekti daugiau nei 20 eurų“, – pažymėjo europarlamentaras.